Jak čistit a pečovat o pravou kůži?

Ať už máte kožené boty nebo koženou bundu, vždy je dobré vědět, jak se o tyto kožené výrobky starat tak, aby vám dlouho sloužily. Pravá kůže je trvanlivý materiál a při správné péči vám bude dělat radost po mnoho let. Používáním kůže měkne a stává se příjemnou na omak i na oko. Některé druhy kůže získávají s léty žádoucí patinu (mírný opotřebený vzhled). A právě pro tyto vlastnosti lidé kůži milují. Připravili jsme pro vás stručný návod, jak se o kožené výrobky (především boty a bundy) profesionálně postarat.

 

Pravidlo č. 1 – Impregnace jako preventivní ochrana

Každé nové kožené boty i novou koženou bundu před prvním použitím naimpregnujte. Impregnování pomáhá chránit kůži před vniknutím nejen vody, vlhkosti, ale i různých suchých i mokrých nečistot. Jestliže není kůže naimpregnovaná, vpije se do ní cokoliv, a pokud to není čistá voda, zanechá to viditelné následky. Zvláštní pozornost věnujte velurovým a nubukovým kůžím, které jsou méně odolné proti vodě i nečistotám, proto výrobky z těchto vlasových kůží impregnujte pravidelně a preventivně.

 

Jak impregnovat?

Na kožené boty doporučujeme nastříkat dvě vrstvy impregnace, stejně tak na koženou bundu. Koženou bundu impregnujeme pečlivě v oblastech, kde dochází k většímu mechanickému namáhání a které jsou vystavené povětrnostním vlivům počasí (takže ramena, rukávy, boky). Naneste jednu vrstvu impregnačního nástřiku, nechte zaschnout a poté proveďte další nástřik. Nechejte vyschnout a vyčichnout na dobře větraném místě alespoň 24 hodin. Pamatujte na to, že pokud nepoužíváte organickou impregnaci, provádějte impregnování nejlépe venku.

 

Co impregnovat?

Impregnovat byste měli především kožené boty a kožené bundy. Kožené kabelky, peněženky nebo opasky není nutné impregnovat, protože nedochází tak často ke styku s vodou. Bez obav využijete impregnaci i na jakoukoliv textilní obuv a na veškeré outdoorové oblečení s membránou, boty a stany.

 

Jak často impregnovat?

Impregnační nástřik není trvalý a musí se čas od času zopakovat. To sami poznáte, když kapky vody po botách nestékají a vpíjí se, je načase zopakovat proces impregnování. Platí, že čím častěji boty nosíte, tím častěji impregnujte. Preventivně nanášejte impregnaci alespoň jednou ročně.

 

 

Pravidlo č. 2 – Čištění a pravidelná péče pro dlouhodobě perfektní vzhled

Zde bychom již na začátku měli oddělit péči o hladkou useň a péči o vlasové usně. Mezi vlasové usně řadíme velurové, broušené nebo nubukové usně. Prakticky jsou to všechny zdrsněné kůže. Vlasové usně vyžadují naprosto odlišný způsob údržby a nikdy se na ně nesmí použít jakékoliv krémy a balzámy.

 

Péče o hladkou useň

Kožené boty z hladké kůže mechanicky očistíme kartáčkem. Na čištění můžeme použít speciální pěnu a houbičku. Necháme oschnout. V případě, že objevíte nějaké poškození barvy nebo povrchu (např. škrábanec), použijte speciální krycí barevný krém v odstínu usně. Pokud je barva v pořádku,  boty vyživí nejlépe bezbarvý krém např. Collonil Silicon Polish nebo mastný balzám jako je Collonil Nilfett nebo legendární Lederbalsam Jaroslav Marcel. V naší nabídce najdete i organické přípravky na kůži. Na závěr rozleštěte boty kartáčem z koňských žíní a naimregnujte.

 

Péče o vlasové usně (velur, nubuk, semiš)

Kožené boty z velurové kůže očistěte speciálním kartáčem na vlasové usně. Hůře odstranitelné nečistoty vygumujte speciální gumou. Pokud jsou boty mírně vyšísované a potřebujete obnovit barvu, použijte Collonil Nubuk Textil v bezbarvém podání, který vytáhne barvu na povrch. Pokud jsou boty hodně vyšísované, dobarvíte boty stejným přípravkem Collonil Nubuk Textil ale v potřebné barvě. Alternativně můžete použít Pedag Rauleder Pflege, popřípadě Collonil Nubuk+Velours sprej,  který je zároveň impregnační. Perfektní přípravek pro vlasové usně jsme našli v Pedag Perfect Finish sprej, jenž vašim botám dodá krásný sametový lesk. Jeho použití je ideální, pokud vaše boty nepotřebují dobarvení a nebo pokud jsou již dobarvené, dokončí finální úpravu obuvi. Na závěr se hodí také použít kvalitní a účinnou impregnaci.

 

Pokud nemáte dostatečné zkušenosti s údržbou pravé kůže, může být zpočátku dost náročné určit správný postup a přípravek. Rádi vám poradíme za všech okolností. Nebojte se zeptat.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení