9 rad, jak pečovat o kožešinové výrobky

jak_skladovat_kozesinove_vyrobky

 

Kožešinová sezóna klepe na dveře. Pokud uvažujete o koupi vašeho prvního kožešinového kousku, nebo již nějaký doma máte, měli byste vědět, jak se o produkty z pravé kožešiny starat. Přinášíme vám tyto rady, aby vám kožešina dlouho vydržela jako nová.

 

1. Voda na kožešinu nepatří.

Zasněženou nebo mírně zmoklou kožešinu lehce vyklepte a nechte volně uschnout při pokojové teplotě. Trocha vody tedy nevadí, ale kožešina by neměla zcela promoknout a už vůbec se nesmí prát v pračce. Pokud by se vám přesto něco takového stalo, platí to samé. Nechte pomalu uschnout a učešte hřebenem. V žádném případě kožešině neprospěje rychlé sušení fénem nebo na topení.

 

2. Kožešinu občas pročešte hřebenem, bude vypadat lépe a nadýchaně.

 

3. Pozor na přeležení vlasu kožešiny.

Pokud se vám nedopatřením stane, že se na určitém místě vlas kožešiny ohne do nežádoucího směru, můžete tento problém jednodušše vyřešit. Mokrou rukou navlhčete zlehka kožešinu a řídkym hřebenem učešte do správného směru. Nechte zaschnout a potom opět rozčešte. Tento postup můžete opakovat i vícekrát.

 

4. Chraňte svoji kožešinu před poškozením.

Kožešinovému oblečení nesvědčí zatížení v oblasti ramen. Když nosíte kožich nebo kožešinovou vestu, kabelka nepatří na rameno, ale do ruky. Pozor dávejte také při používání parfémů. Ani další různé spreje (například lak na vlasy) by neměly by přijít přímo do styku s kožešinou.

 

5. Čištění kožešiny svěřte odborníkům ve specializované čistírně na kožešiny.

My doporučujeme čistit kožešinu vyjímečně. I když kožešinu často nosíte, nemusíte ji nechat čistit každý rok. Nechte si ji vyčistit, až když se nebude lesknout, bude viditelně zašpiněná nebo bude zapáchat.

 

Teď je nejvyšší čas, vytáhnout kožešinu ze skříně a nosit. Co však dělat, když nastane jaro a vy potřebujete kožešinu uložit někam, kde přečká do další zimy? Při hledání vhodného místa pamatujte na naše další rady.

 

jak_skladovat_kozesinu_lem Náš tip: Před uskladněním zimní bundy s kožešinovým lemem odepněte kožešinový lem a rozložený ho nechte odpočívat do další zimy.

 

6. Neskladujte kožešinu v igelitovém obalu.

Když kožešinu zavřete do igelitu, může se zapařit a vlas kožešiny vypadat. Pokud přesto potřebujete kožešinový výrobek do něčeho uzavřít, zvolte papírovou krabici, nebo látkový obal. Obal vyberte vždy takový, aby nemohl zatížit kožešinu. My nedoporučujeme kožešinovou vestu nebo kabát visící na ramínku uzavírat ani do textilního obalu, protože může v oblasti ramen dojít k zatížení a tedy k trvalému poškození kožešiny (trvalé ohnutí kožešiny do špatného směru).

 

7. Kožešina potřebuje kolem sebe prostor, aby se nepomačkala.

Při dlouhodobém uskladnění by se kožešina neměla ničeho dotýkat, aby nedošlo k pomačkání nebo ohnutí vlasu. To znamená, pokud máte například kožešinovou vestu na ramínku, oddělte ji od ostatního oblečení mezerou tak, aby mohla viset samostatně. Kožešinový límec nebo lem můžete položit na poličku do skříně, a to vždy podšívkou dolů a kožešinovým vlasem nahoru. Také byste na kožešinu neměli nic pokládat.

jak_pecovat_o_kozesinove_vyrobky

 

8. Kožešině svědčí tma a stálá teplota.

Přírodní materiály zejména v barvených variantách mají tendenci měnit barvu pod vlivem slunečního záření. Proto kožešinu mimo sezónu opravdu zavřete do skříně, kde je tma. Pokud nedokážete zajistit idelání teplotu kolem 10 °C, snažte se najít místo se stálou teplotou. Přílišné teplo obecně způsobuje vysychání kožky a vlhkost způsobuje....

V létě můžete kožešinu vyvětrat, ale pozor na slunce.

 

9. Zajistěte skříň proti škůdcům

Obzvláště kožešinové výrobky mohou být ohroženy škodlivým hmyzem (moli, kožojed, rušník muzejní), který se může dostat do skříně při větrání v letních měsících. Nejlepším řešením jsou aromatické bylinkové pytlíky proti hmyzu nebo cedrové dřevo. Dobrou ochranu poskytují i okenní sítě proti hmyzu.

 

Další tipy pro skladování

Kožešinové bambule můžete odepnout z čepice a vložit do malé kruhové krabičky nebo ruličky.

Kožešinovou čepici vycpete papírem nebo si kupte polystyrenové torzo hlavy, na které čepici nasaďte. Čepici umístěte volně do skříně tak, aby se nemohla ničeho dotýkat.

Kožešinový lem nebo límec volně rozložte ve skříni tak, aby se nemohl ničeho dotýkat a vlas kožešiny netrpěl.

Kožešinové vesty, ponča a kabáty mějte pověšené na ramínku tak, aby se nemačkaly a nedotýkali ostatního oblečení.

  

Sezóna kožešin je poměrně krátká. Neschovávejte takovou krásnou věc jen pro lepší příležitost, ale noste jí. Naše módní a decentní kožešinové výrobky se hodí na každodenní nošení.