Uspořádání šatníku a ložního prádla: Praktické tipy, jak na to

Udržet si pořádek ve skříních je náročnější, než se na první pohled zdá. Úklid zabere dlouhou dobu, ale jeho efekt trvá obvykle krátce. Jakmile si z poliček nebo zásuvek něco vyberete, nastane v nich chaos. Jak si uspořádat oblečení i ložní prádlo tak, abyste dali nepořádku jednou provždy sbohem? Využijte tyto praktické tipy.

Usporiadanie_satnika_1

Ze skříní vše vytáhněte

Pro začátek celého úklidu je nutné, abyste ze skříní vše vytáhli. Zjistěte, které kousky již nepotřebujete. Oblečení i prádlo vytřiďte a dejte sbohem tomu, co nepotřebujete. Tím vám ve skříních vznikne nový prostor pro skladování oblečení.

Jednotlivé skříně vykliďte postupně. Pokud byste je vyklidili všechny, na podlaze v ložnici či v šatníku by nastal chaos. S tím byste bojovali ještě několik dnů. 

Dbejte na to, aby byl celý proces co nejjednodušší. Nad tím, co si chcete nechat a co zase vyhodit, příliš dlouho nepřemýšlejte. Ke konci byste si nechali téměř vše, co rozhodně nechcete.

Usporiadanie_satnika_2

Zaměřte se na vnitřní uspořádání

Když věci vytřídíte, můžete je vkládat zpět. Ještě předtím, než tak učiníte, je důležité podívat se na rozdělení skříně nebo komody. Některé mají zbytečně hluboké nebo velké police. V nich se menší kousky pletou a dělají nepořádek. Chcete-li se tomu vyhnout, musíte změnit celé vnitřní uspořádání.

Netřeba se bát, nový nábytek nakupovat nemusíte. Odpovědí na otázku, jak si udělat pořádek v šatníku, jsou organizéry a úložné boxy, které dokážou v mnoha směrech pomoci. Každému typu oblečení vytváří prostor. Při hledání najdete vše snadno a rychle, a to i bez toho, abyste si udělali nepořádek, který je třeba znovu uklízet.

Usporiadanie_satnika_3

TIP: Přemýšlíte, jak do skříně nejlépe uložit některé módní doplňky jako jsou například kožené opasky? Je hned několik možností, jak je šikovně uspořádat, aby nedošlo k jejich poškození nebo zbytečnému opotřebení. Opasky můžete smotat do ruliček a umístit do šuplíků či polic, které pro přehlednost rozdělíte praktickým organizérem. Další možností je využití speciálního dřevěného nebo kovového ramínka s háčky. Posloužit mohou i různé věšáky či háčky upevněné zevnitř na dveřích skříně.

ulozeni-opasku-ve-skrini

Třiďte dle typu a barvy

Máte-li již organizéry a boxy, můžete se přesunout na další krok. Je jím vrácení oblečení zpět. Způsob jeho ukládání je na vás. Většina jej umísťuje podle typu, čili trička jsou na jednom místě, kalhoty na druhém.

Druhou možností je třídění podle barvy. Takový způsob vám usnadní vytváření nových outfitů a kombinování jednotlivých kousků.

TIP: Když jsou skříně velké nebo boxy neprůhledné, můžete si je označit praktickými štítky. Napište si na ně, jaké oblečení na daném místě skladujete.

Usporiadanie_satnika_4

Využijte prostor do výšky

V malých bytech a domácnostech, kde není dostatek místa, je nutno využít prostor do výšky. Nejlepší jsou vestavěné skříně, které vypadají velmi dobře a vytvářejí pěknou linii. Do místnosti příliš nezasahují a umí ji také opticky zvětšit. Stačí, abyste na dveře umístili zrcadlo.

Pokud vestavěnou skříň nemáte, nevadí. Prázdnou vrchní část nad klasickou skříňkou stačí jen správně vyplnit. Zvolte praktické a stylové úložné boxy s možností uzavírání. Ujistěte se, že při skladování vám na oblečení a ložní prádlo nebude padat prach.

Při skladování následně myslete na to, že:

  • sezónní kousky, které zrovna nepotřebujete, by se měly skladovat ve vrchních policích
  • pravidelně používané věci byste měli mít na úrovni očí
  • masivní a těžké ložní povlečení skladujte ve spodní části
  • věci, které používáte velmi málo (například polštáře a přikrývky pro hosty) uložte do speciálních vakuových pytlů.

Usporiadanie_satnika_5

Udělejte si pořádek ve skříni

Pořádek ve skříních je nejen náročné udělat, ale také udržet. Oblečení a prádlo se pravidelně používají, proto je důležité vytvořit si určitý systém. Každému vyhovuje něco jiného, ale ověřenou klasikou jsou úložné boxy, organizéry a věšáky. Pomohou vám udržet čistotu a přehledně rozdělit všechny věci v domácnosti.

zdroj: pods.com