Provoz e-shopu nepřerušen. Můžete nakupovat, expedujeme jako za normální situace přes Českou poštu, Zásilkovnu a DPD. Prosíme, plaťte kartou nebo předem na účet, omezíte tak kontakt mezi lidmi a zároveň chráníte sebe i své doručovatele.

Dress code: Zvolte správné oblečení na společenskou událost

Víte, jak se správně obléci na ples, na svatbu nebo na promoci? Ne vždy je předepsaný dress code na pozvánce, přesto se očekává vhodný styl oblečení. Pokud nechcete způsobit módní i společenské faux pas, držte se těchto rad, které jsme rozdělili podle různých společenských událostí:

 

Jak se obléci na ples

Pozvánka vám napoví, na jaký typ plesu jdete a jak moc bude večer formální. Pokud není na pozvánce předem určený dress code, stačí mužům jednobarevný oblek, pánská společenská košile s dlouhým rukávem a kravata. Skoro netřeba zmiňovat, že nutností jsou čisté a vyleštěné boty. K dokonalosti to dotáhnete, když muž bude ladit s oblečením partnerky.

Na klasický ples si žena vystačí s pouzdrovými šaty, silonkami a lodičkami na podpatku s uzavřenou špičkou. Pokud žena sáhne po velké večerní toaletě, měla by šaty doplnit o rukavičky v barvě šatů a o lodičky na vysokém podpatku. Zapomenout by neměla ani na šperky a malou kabelku. Vhodným doplňkem, který zahřeje, ale také povýší róbu na luxusní model je kožešinová štola nebo kožešinové boa.

Pokud bude uvedený dress code, můžete se setkat s těmito pojmy, kterým ne každý rozumí: white tie, black tie, black tie creativ, smart casual, cocktail. Proto jsme jejich vysvětlení věnovali další článek: Dress code: Znáte druhy kodexu oblékání?

zena_v_plesovych_satech_s_kozesinou

 

Jak se obléct na svatbu

Ženy by při volbě barvy neměly zapomínat, že bílou by měla obléknout pouze nevěsta. Namísto bílých šatů zvolte například modré, červené, žluté nebo růžové šaty. Obzvlášť na svatbách v letních měsících jsou oblíbené pastelové barvy. Černé šaty naopak nejsou na svatbu příliš vhodné.

Co se týká délky šatů, mohou ženy zvolit formálnější dlouhé šaty nebo méně formální krátké šaty. Ty by měly být u dospělých žen přibližně v délce ke kolenům. Nemělo by se ovšem jednat o letní nebo plážové šaty, ale spíše o šaty společenské. Na jakékoli svatbě určitě nešlápnete vedle s jednoduchými koktejlkami. V případě, že je svatba v kostele, bude se hodit sako nebo pléd na případné zakrytí holých ramen.

Pánové mohou mít bílou košili a černý nebo tmavý oblek. Kalhoty muži doplní kvalitním koženým opaskem. Do obleku se hodí spíše užší, se šířkou 3 až 3,5 cm. Jestliže se jedná o neformální svatbu, není nutné mít kravatu či motýlka a první dva knoflíčky saka si můžete rozepnout. Do kostela musíte samozřejmě jít řádně upraveni. Úplně zapomeňte na polo trička a jiné neformální oblečení.

Tip: Důkladně si prostudujte pozvánku, někteří novomanželé chtějí mít svatebčany barevně sladěné.

Používaný dress code: black tie, summer chic, tenue de ville, semi formal.

obleceni_na_svatbu

 

Jak se obléct na promoci

Jedná se o formální slavnostní událost. Podle toho volte i oblečení. Žena neudělá špatně, když si oblékne šaty se zahalenými rameny v délce ke kolenům nebo kostýmek. Lépe se hodí jednobarevné šaty než květované vzory. K častým přešlapům patří dámy oděné do velké večerní či dlouhých plesových šatů nebo minišatů. Outfit žena doplní uzavřenými lodičkami a neměla by zapomenout ani na silonky v tělové nebo černé barvě.

Pánové by měli sáhnout po tmavém obleku (ideálně tmavě modrém nebo černém), jednobarevné, nejlépe bílé, košili. Nesmí chybět kravata nebo motýlek.

Uvedenými radami je dobré se řídit, ať už jdete na poromoci jako absolvent nebo jako host. Neformální oblečení na podobně slavnostní akci podle etikety nepatří.

Používaný dress code: smart casual, casual chic, business, semi formal.

pansky_oblek_s_kozenym_paskem

 

Jak se obléct na pohřeb

Myslete na to, že se jedná o smutnou událost. Proto by jak ženy, tak muži měli volit střídmé oblečení v tmavých barvách bez výrazných doplňků. Pokud volíte jinou barvu než černou, držte se temných odstínů. Námořnická modrá, tmavě šedá, tmavě zelená a hnědá jsou dobrou volbou. Ve většině případů není dress code pozůstalými určen a při volbě vhodného oděvu se vychází z místních zvyklostí.

 

Pokud je dress code na akci určený například na pozvánce, musíme ho dodržet. Pokud ne, fantazii se meze nekladou. Určitě mějte na mysli povahu akce a pečlivě se na ni připravte. A nezapomeňte, co říká Ladislav Špaček. „Vždy je lepší být overdressed než underdressed“. Přeloženo do češtiny: „Lepší je být oblečený lépe, než nevhodně“.